Web tasarımı ile geçen 12 yıl!
Picanet Internet Marketing
Ana sayfa
Site haritası
İletişim
Picanet hizmetleri tasarım marketing yazılım hosting Portfolyo Picanet hakkında

Web Tasarım Blog
→ İyi web tasarımı çok önemlidir
→ Web tasarım firması mı, serbest tasarımcı mı?
→ Neden web sitesi yaptırmalıyım?
→ Web sitenizi yeniden tasarlayın
→ Dijital dünya geliyor
→ Web tasarımın tarihi
→ Web sitesi yenileme
→ Web sitesi tasarımı neden önemlidir?
→ Web tasarım fiyatları
→ Fark yaratan web tasarımı
→ Web sitesi yenileme öncesi bilmeniz gerekenler
İşinizi Büyütmeye Hazırmısınız?
 
Hizmetler» web tasarım blog
Web tasarım blog

Web Sitesi Yenileme Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Bu makale web sitesini yeniden tasarlama sürecine başlamadan önce hatırlamanız gereken dört ana maddeyi kapsar, bu size zamandan ve paradan kazandıracak, sonuçlarıyla aradığınız kriterleri yakalamanızı sağlayacaktır. Bu maddelerin arasında; net bir şekilde belirlenmiş bir amacınız olması ve ona sıkı sıkı bağlanmanız, doğru web tasarım firmasını nasıl bulacağınız, son web tasarımı trendlerini takip etmeniz ile ilgili bir uyarı, son olarak ta projenin yolunda gittiğine nasıl emin olacağınız ile ilgili bilgiler vardır. Bu ünlü bir hikayedir. Web siteniz, Google’ın arama motoru pazarına daha yeni adım attığı zamanlarda tasarlanmıştır. O dönemde, siteniz Javascript rollovers hatta belki de Flash gibi bazı yeni özellikleri barındırarak, muhteşem bir site haline gelmiştir.

Ama ne yazık ki zaman sürekli değişiyor. Zamanında büyük bir yenilik olarak düşünüp eklediğiniz imgeler artık tamamıyla demode olmuştur ve rakipleriniz siz yıllar önce sitenizle ilgili değişiklikler yapmayı bıraktığınızdan beri, her altı ayda bir sitelerini yeniden tasarlamış görünüyor. İşte şimdi sitenizi tekrar tasarlama vakti. Bu kulağa hiçbir hata payı bulundurmayacak büyük bir proje gibi gelir, ama bize güvenin, en iyi planlar bile bazen yüksek maliyetli iş hatalarına neden olabilir. Web sitesi yenileme sürecinin tamamı bu makalelerin birkaç öğesini kapsar ancak biz web sitesi yenileme sürecine başlamadan önce hatırlanması gereken dört ana kural üzerine konuşmak istiyoruz:

1. Öncelikle yeni bir web sitesinden ne beklediğinizi NET BİR ŞEKİLDE belirleyin ve gerçekçi olun.

Web sitesi yenileme projesi sizin isteğinize bağlı olarak büyük ya da küçük bir değişiklik olabilir. Bazen yazılı içerik iyi olabilir, ihtiyaç duyulan tek şey ara yüzün yenilenmesidir. Diğer durumlarda da bazı web uygulamaları çevrimiçi sipariş almak için ya da üyelerin oturum açmaları için geliştirilmeye ihtiyaç duyabilir.

Neye ihtiyaç duyduğunuzun ya da neye karar verdiğinizin bir önemi yoktur, unutmayın ki sizin ihtiyaç duyduğunuz şey işletmenizin bütün satış artırma ve mevcut müşterilerini elinde tutma hedeflerini başarmaktır. Bunların dışındakiler gerekli değildir.

Ayrıca, eş evreli şeyleri yapmaktan korkmayın. Bizim birçok web tasarımı müşterimiz bu şekilde yoluna devam eder çünkü bu onlara öncelikle gerekli ihtiyaçları üzerine odaklanma fırsatı verir. Örneğin, bir müşteri çok düşük arama motoru oranlarına sahip olabilir bunun sebebi de eski sitelerinin zengin bir içeriğe sahip olmaması ve etiketlerinin iyi olmamasıdır. Ama aynı zamanda müşterilerinin tartışabileceği ya da sorular sorabileceği kullanıcı forumları da olmasını ister. Böyle bir proje için iki aşama kullanabiliriz. İlk olarak yapılacak şey, web sitesini son arama motoru optimizasyonu teknikleriyle güncellemektir, bu işlemden sonra, arama motorları; sayfalarının içeriklerini yeniden oluşturur. Sonrasında da biz kullanıcı forumları gibi sitelerinde görmek istedikleri diğer özellikleri geliştiririz.

2. Web tasarım firması seçerken mantıklı olun.

Tabii ki de web sitesi yenileme projesinin en önemli bölümü doğru web tasarım firmasını seçmektir. Yaratıcı bir departmana sahip büyük şirketler bile çoğu kez bu işi dışarıdan bir firmaya devrederler. Doğru web tasarım firması yaratıcılık göstermelidir, ama aynı zamanda tasarımlarının sergileneceği içerik konusunda da hassas olmalıdır.

Örneğin, İstanbul’daki yüksek fiyatlı bir avukatlık bürosu için, Flash’ta çalıştırılan, şarkı söyleyen dans eden bir animasyon karakteri doğru bir seçim olmayacaktır. Web tasarım firmasının müşterinin kişiliğine ve vizyonuna uyan bir iş yaptığına ve alakasız yollarla uğraşmadığına emin olun.

Web sitesi yenileme ile ilgili bilgi almak için işyerimize gelen birçok müşteri sadece KENDİ iş sektörlerinde olan işleri görmek istiyor. Sizin sektörünüzü bilen web tasarım firmaları bulmak iyi bir seçim olabilir ancak iyi bir web tasarım firmasının bir sektörü öğrenmek için gerekli olan çabayı ve zamanı harcayacağını düşünüyoruz. Bizce herhangi bir iş sektörüyle çalışabilmek için, o sektörü anlayabileyecek duyarlılığa sahip olmak çok daha önemlidir. Bazen, yalnızca bir iş kolunda uzmanlaşan firmalar "tünel görüş"ünden dolayı sıkıntı çekiyorlar, ya da büyük olasılıkla yeni şeyler öğrenme çabasına girişmedikleri için yaratıcılıklarını yitiriyorlar.

Hangi yolu seçerseniz seçin, web tasarımcısının portfolyosunu derinlemesine incelediğinizde, o size fazlasıyla fikir verecektir.

3. Bilgisayar oyunlarındaki görsel etkilere yenilmeyin.

Bir web tasarım firması olarak, en son ve en iyi yazılımları, eklentileri, trendleri ve tasarım fikirlerini takip etmek bizim görevimizdir. Tamamladığımız birçok iş fazlasıyla kullanışlıyken, başarıyla tamamladığımız her projede, kendimize şu soruyu sormak zorundayız: "bizim başarıyla tamamladığımızı düşündüğümüz bu iş müşterinin başarmak istediği şey miydi?" çoğu zaman bu sorunun cevabı olumludur, ama bazı zamanlarda bu soruya olumlu yanıt alamayız. Örneğin, durağan bir web sayfasına, interaktif özellikler ekleme şansı sunduğu için biz Flash kullanılması taraftarıyız. Ancak Flash sadece düzgün kullanıldığında ve web sitesinin geriye kalan sayfalarına uyum sağladığında işe yarar. Animasyonun, sesin ya da videonun işe yaramayacağı zamanlar da vardır.

4. İlk olarak bu işi ne için yaptığınızı hatırlayın.

Web sitenizi yeniden tasarlıyorsunuz çünkü şirketiniz satışlarını artırmak ve mevcut müşterilerini kaybetmemek istiyor. Eğer yeni web sitenizin tek özelliği bile bu amaca hizmet etmezse, bu işi neden yaptığınızı tekrar düşünmek zorunda kalırsınız. Ara sıra sitenizde yüzeysel değişiklikler yapmak yeterli değildir. Web tasarımının iyi bir şekilde yeniden tasarlanması, eğer direk olarak şirketinizin büyümesine katkı sağlamıyorsa, çok masrafa yol açabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey, kendinizi yormadan pazarlama bütçenizi daha farklı işlerde kullanmaktır.

Web sitesini en iyi şekilde yeniden tasarlamak için şirketin fikirlerini, vizyonunu almalı onu dikkat çekici, kullanımı kolay ve rahatça hafızalarda yer edebilecek şekilde şekillendirilmelisiniz. Web sitenize eklediğiniz özellikler potansiyel müşterilerinize yarar sağlamalıdır. Sizin sürekli müşterileriniz olan kişiler, uzun vadede en az on defa sizden alışveriş yapıp, borcunu kapatmış kişilerdir.

Web sitenizi yeniden tasarlama sürecinde size bol şans dileriz.

En son çalışmalarımıza bakabilirsiniz.
Picanet web sitenizi tasarlar, geliştirir ve daha fazla tanınmasını sağlar.

Lütfen bize bu form aracılığıyla ulaşın, sizinle en kısa sürede temasa geçilecektir. 
      
Bize Ulaşın
Hakkında | Portfolyo | Hizmetler | Web Tasarım Blog | Bize Ulaşın | Site Haritası
Picanet Internet Marketing
Adres: Konaklar Mah. Şebboy Sok.
Yeni Levent - İstanbul

Ulaşım »
Email: info@picanet.net

© 2004 - 2016 Picanet Web Tasarım Reklam Pazarlama Tüm Hakları Saklıdır.